Podsumowanie rynków w kwietniu

Podsumowanie rynków w kwietniu

No Comment
Blog

Rafał TereszkiewiczFLOW-WSIZ

Łukasz Kruk

Jarosław Szeląg

 

 

Światowe indeksy – słów kilka

Kwiecień dla europejskich i dla amerykańskich indeksów był mieszany. Trzy największe indeksy z Wall Street zyskały od 0,8% do około 1%. W porównaniu z trendem wzrostowym jaki występuje na Wall Street od kilku lat jest to bardzo mizerny wzrost . Spowodowane to może być niepewnością w stosunku do polityki monetarnej FED-u oraz mieszane wyniki kwartalne spółek. Słabe wyniki związane są ze zbyt mocnym dolarem, który ogranicza przychody spółek eksportujących swoje produkty. Patrząc na indeksy S&P 500, Dow Jones Industrial czy NASDAQ trudno ocenić czy warto uwzględnić akcje z tych sektorów do swojego portfela inwestycyjnego.

Jeśli chodzi o indeksy krajów strefy Euro w kwietniu miała miejsce spora korekta, dość długo wyczekiwana przez inwestorów. Niemiecki indeks DAX stracił ponad 500 punktów licząc od marcowego zamknięcia, a francuski CAC40 – 25 punktów. Rynek nie wziął pod uwagę dobrych wyników europejskich spółek jak i dobrych danych makroekonomicznych korygując kilkanaście procent wzrostów spowodowanych wprowadzonym w styczniu europejskim QE. Będąc przy Europie warto się jeszcze pochylić nad brytyjskim FTSE 100, które w kwietniu zaliczyło dosyć stabilny wzrost mimo obaw związanych z tamtejszymi wyborami parlamentarnymi.

Polski rynek kapitałowy

Kwiecień na polskiej giełdzie był związany ze wzrostami niemal wszystkich indeksów. Główny indeks polski – WIG znajduje się obecnie na poziomie 55,922 będąc najwyżej od 2007 roku i dąży do przełamania oporu związanego z kryzysem funduszy subprime. Sytuacja na indeksie WIG20 wygląda już nieco gorzej. Obecnie indeks testuje wsparcie z końca kwietnia na poziomie 2541. W tym przypadku prawdopodobny jest dalszy wzrost do poziomu 2550. Patrząc na indeksy MWIG40 i SWIG80 można powiedzieć, że sytuacja małych i średnich przedsiębiorstw jest obiecująca. Zapewne dużą rolę odegrał tutaj EBC i wprowadzenie polityki luzowania monetarnego QE. Obecne przekroczenie przez MWIG40 poziomu           3480 może wskazywać na kolejny cel indeksu 3500, który w tym przypadku będzie dla indeksu kluczowym. SWIG80 nie wygląda już tak pomyślnie jak MWIG40. Pomimo tej różnicy indeks ten znajduje się w trendzie wzrostowym dążąc do przełamania poziomu z końca 2013 roku. Może to zająć sporą chwilę zanim SWIG80 pokona powyższy opór. Pewne jest, że w przypadku ziszczenia się tego scenariusza indeks będzie kontynuował wzrost i zdobywał nowe szczyty.

Problemem dla polskiej giełdy jest sektor banków, który ciągle znajduje się w trendzie bocznym. Warto wspomnieć, że po kryzysie z 2008 roku nie udało się indeksowi banków pokonać oporu. Obecnie ciągle oscyluje wokół poziomu 8290 i wydaje się być bliski przełamaniu oporu 8350, który w tym przypadku wskazywałby na kontynuację wzrostów do kolejnego poziomu z początku 2014 roku.

Forex

EURUSD

Na początku kwietnia na głównej parze mieliśmy spadki, kurs po raz kolejny odbił się od bariery jaką          jest poziom 1,10. Spadki wyhamowały dopiero blisko poziomów ostatnich dołków długoterminowego trendu spadkowego. Słabe dane z amerykańskiej gospodarki powstrzymały osuwanie się. Słabo wypadły dane ADP Nonfarm Payrolls, które zostały potwierdzone przez piątkowy odczyt na poziomie 126 tysięcy, spodziewano się 246 tysięcy. Słabe również dane o inflacji i rozpoczętych budowach domów sprawiły,         że w drugiej połowie miesiąca mieliśmy rajd w górę. Kupujący skutecznie rozbili okrągły poziom 1,10, pokonując linię trendu spadowego, która stanowiła górne ograniczenie trójkąta. Obecnie kurs pary znajduje się na poziomach 1,12.

Wykres 1. EURUSD, 1D

111

Źródło: http//:stooq.pl

 

GBPUSD

Na rynku funta mieliśmy bardzo podobną sytuacje co na głównej parze, z tą różnicą, że spadki na początku miesiąca były silniejsze, sprzedający zdołali zejść poniżej minimów z marca na 1,463; nie trwało to jednak długo, w reakcji na słabe dane z Stanów Zjednoczonych mogliśmy obserwować szarżę byków przez niemal 900 pipsów aż do kluczowego oporu w okolicach 1,54-1,55 gdzie snajduję się także średnia 200-sesyjna. Jak się okazało była to pułapka na niedzwiedzi, którzy w popłochu zamykali swoje krótkie pozycje (Short Squeeze) windując cenę. Na uwagę zaslugują również dobre odczyty PMI, ktore we wszystkich sektorach znajdują się powyżej 50.

 

 

Wykres 2. GBPUSD, 1 D

222

Źródło: http//:stooq.pl

USDJPY

Para przebywa w średnioterminowym trendzie bocznym , dlatego należy się wstrzymać z inwestycjami do czasu aż popyt lub podaż zdołają przejąć kontrolę. W krótszym terminie cena testuje spadkową linię trendu, w długim terminie należy oczekiwać zwyżek czyli powrotu do trendu wzrostowego ponieważ indeks giełdy w Japonii – Nikkei cały ciągle rośnie, choć należy mieć też na uwadze, że ostatnio ta dodatnia korelacja uległa osłabieniu.

Wykres 3. USDJPY, 1 D

333Źródło: http//:stooq.pl

Z ciekawostek, należy też odnotować że kurs pary EURPLN, spadł poniżej psychologicznej bariery              4 zł, tak niskie poziomy nie były widziane od 2011 roku. Analitycy nie sa zgodni czy obecne poziomy        są do utrzymania przez dłuższy czas. Należy jednak pamiętać, że umacniający się złoty będzie sprzyjał wzrostom na warszawskiej giełdzie.

Leave a Reply