Trader vs Inwestor

Trader vs Inwestor

No Comment
Bez kategorii

Osoby, które zaczynają interesować się rynkiem finansowym często zastanawiają się jakie są różnice pomiędzy inwestorem a zawodem tradera – często zwany spekulantem. Oba pojęcia potrafią się pomieszać nowicjuszom, ponieważ wydają się być pokrewne a kluczem do ich zrozumienia jest identyfikacja zachowań uczestników rynku. Czasami są oni inwestorami a następnego dnia zostają traderami, lub odwrotnie.

 

imagesCMSWA9LL

 

Liczba dokonywanych transakcji

Oba typy uczestników rynku dążą do maksymalizacji zysku, ten cel jest niezmienny, różnica polega na podejściu. Inwestorzy próbują osiągnąć to poprzez pojedynczą transakcję, podczas gdy spekulant wybiera wiele transakcji, które dają mu szybkie odpowiedzi na pytanie czy zarobił czy stracił. Innymi słowy inwestor po prostu kupuje i trzyma akcje (najbardziej znany inwestor na świecie Warren Buffet  powiedział niegdyś “kupuję akcje do wieczności”) a tradera kupuje i sprzedaje je w sposób ciągły na każdej sesji licząc na małe nominalnie zyski.

Kup i trzymaj ?

Horyzont czasowy dla inwestora jest długi, jest on gotowy trzymać swoje papiery aż nabiorą one wartości często w skali czasowej liczonej w latach. Z drugiej strony trader, ma relatywnie krótszy horyzont czasowy i nie jest skłonny trzymać akcje przez powiedzmy miesiąc a co dopiero rok. Nie jest on bowiem psychologicznie przygotowany do utrzymania pozycji. Często jednak początkujący adepci sztuki inwestowania przez przypadek stają się inwestorami, ponieważ ich transakcja przynosi stratę, czekają oni wówczas aż rynek odbije i wyjdą na zero. Niepohamowany strach przed stratą paraliżuje ich i utrzymują oni stratną pozycję miesiącami.

Istnieje jednak bardzo duży odsetek traderów, którzy przetrzymują pozycje nie dłużej niż tydzień albo nawet dzień – są to tak zwani daytraderzy. Ten nurt handlu upowszechnił się wraz z rozwojem technologii informatycznych i algorytmicznych systemów komputerowych.

Inwestorzy stale poszukują niedowartościowanych spółek, w które poglimy zainwestować. Są bardzo cierpliwi i mają tendencję do trzymania akcji aż do realizacji ich głównego scenariusza – czyli założonej wyceny. Dopóki cena nie osiągnie przewartościowania, nie przejmują się krótkotrwałymi wahnięciami i fluktuacjami. Z drugiej strony traderzy – spekulanci w ogóle nie martwią się wyceną a jedynie ruchem ceny na wykresie. Są gotowi kupić akcję jeśli powie im to cena. Podobnie, są gotowi sprzedać dobre, niedowartościowane akcje tylko dlatego, że cena porusza się w kanale spadkowym.

Narzędzia

Inwestorzy silnie polegają na analizach fundamentalnych, danych makroekonomicznych oraz sprawozdaniach finansowych i raportach globalnych instytucji finansowych – to są ich narzędzia do prognozowania rynku. Po przeciwnej stronie, traderzy, używający analiz technicznych do maksymalizacji zysku. Bazują na cenie oraz licznych. Dostarczają ogromnej płynności na rynek, ich ruchy bywają gwałtowne, potrafią zniknąć tak szybko jak się na rynku pojawili. Korzystają w momentach zwiększonej zmienności podczas publikacji danych makroekonomicznych.

Dlaczego warto znać te różnice ?

Zidentyfikowanie swojej osobowości na samym początku, pozwoli używać prawidłowych narzędzi i technik inwestowania. Znajomość tych różnic w podejściu pozwoli ci przetrwać na rynku i wygrać. Trudno powiedzieć, która z metod jest lepsza, na pewno obie posiadają zalety ale też i wady. Warren Buffet oraz George Soros zbudowali swoje bogactwo, podążając zupełnie różnymi ścieżkami.

Dla przykładu bycie spekulantem wymaga większej samodyscypliny i podejmowania szybkich decyzji, czasem nieracjonalnych. Wiąże się też z podwyższonym ryzykiem oraz napięciem, bowiem wystawiamy się na ryzyko kilka razy częściej. Trader nie musi martwić się globalnymi spowolnieniami gospodarki, procesami przepływu kapitału, czy zawiłymi meandrami polityki banków centralnych, ponieważ dokonuje decyzji  tu i teraz na krótki okres czasu.  Dlatego to dezycja indywidualna, dla każdego człowieka, oparta na jego psychologii. Jeśli czujesz się komfortowo spekulując, zostań traderem, w przeciwnym wypadku wybierz drogę inwestora.


Jarosław Szeląg

Rafał Tereszkiewicz

Łukasz Kruk

Leave a Reply